Click for the latest Dalhart weather forecast.

Archives

District 1 4-H Fashion Show sends teens to state competition


Posted by: tdt -

    Teens from throughout the Panhandle are headed to state competition after winning their respective contests at the annual District 1 4-H Fashion Show, held April 18 at Bushland High School.
    “4-H Is the Best in Texas” was the theme of the competition, which attracted 85 contestants, said Amy Wagner, Texas AgriLife Extension Service family and consumer sciences agent in Oldham.
    The first place contestant in each senior division will advance to state, which will be June 10 in College Station during the annual State 4-H Roundup, Wagner said.
    Results of the district competition, with contestants and the counties they represent, are –

Senior Buying:
    Formal – First, Jennie Spurlock, Sherman; second, Jessica Detten, Carson; third, Chirae Christie, Potter.
    Casual – First, Sheridan Davis, Hall; second, Kavan Killian, Sherman; third, Abby Carpenter, Randall.
    Dressy – First, Amanda Rice, Randall; second, Brittany Weinheimer, Armstrong; third, Emily Jackson, Gray.

Senior Construction:
    Formal – First, Jordan Meador, Dallam; second, Sarah Hammer, Carson; third, Shelley Fangman, Oldham.
    Casual – First, Jenna Harrison, Dallam; second, Jacy Bradford, Carson; third, Ashlei Taylor, Gray.
    Dressy –First, Jenny Detten, Carson; second, Katie Killian, Sherman; third, Hannah Cochran, Randall.
    Specialty – First, Ashley Byers, Carson.
    Senior Buying Natural Fiber, Cotton (advancing to state Roundup) – First, Amanda Rice.
Senior Construction
Natural Fiber:
    Cotton – First, Jacy Bradford; second, Robin Smith, Deaf Smith.
    Wool – First, Katie Killian.

Intermediate Buying:
    Active – First, Macy Davis, Collingsworth.
    Casual – First, Cassidy Davis, Collingsworth; second, Tori Merkel, Randall.
    Dressy – First, Rachel Smith, Randall; second, Joni Wagner, Oldham; third, Tara Ward, Collingsworth.
    Specialty – First, Blaine Killian, Sherman.
    Intermediate Embellished/Recycled – First, MaryAnn Spurlock, Sherman; second, Jaci Wagner, Oldham.

Intermediate Construction:
    Active – First, Madie Womack, Oldham.
    Casual – First, Macy Cochran, Gray; second, Haley Wagner, Oldham; third, Bailey Stedje, Hansford.
    Dressy – First, Leah Redwine, Armstrong; second, Sydna McDonald, Dallam; third, Jodie Detten, Carson.
    Specialty – First, Marlee Youree, Gray.

Junior Buying:
    Casual – First, Emma Womack, Oldham; second, Abigayle Jones, Randall; third, Cire Jauregui, Donley.
    Dressy – First, Leslie Batenhorst, Hartley; second, Jalee Davis, Collingsworth.
    Specialty – First, Lana Baird, Briscoe.
    Junior Embellished/Recycled – First, Savannah West, Hartley; second, Jamie Lear, Ochiltree; third, Hayden Dunham, Dallam.

Junior Construction:
    Active – First, Faith Beller, Dallam; second, Stella Oliver, Carson; third, Lilly Carr, Donley.
    Casual – First, Rylee Barber, Hartley; second, Katherine Bezner, Dallam; third, Rachel Hancock, Briscoe.
    Dressy – First, Holly Hollingsworth, Deaf Smith; second, Jolee Hill, Briscoe; third, Jessica Dorsey, Armstrong.
    Specialty – First, Jayton Ferry, Moore; second, Claire Weinheimer, Carson; third, Ellie Skalsky, Hartley.

Senior Fashion Design (top three places in each category advance to state)
    Accessory – First, Jessica Detten; second, Robin Smith.
    Apparel – First, Jenny Detten; second, Robin Smith.
    Textile – First, Abigail Arroyos, Deaf Smith.

Intermediate
Fashion Design:
    Accessory – First, Sydna McDonald.

Junior Fashion Design:
    Accessory – First, Harley Jaurequi, Donley.
    Apparel – First, Leslie Batenhorst; second, Rylee Barber; third, Sarah McDaniel, Dallam.
    Textile – First, Erika Veliz, Deaf Smith.